5-gbit-Ethernet1

Sítě: 2.5Gbit, 5Gbit ETHERNET

NBASE-T, výsledek společné práce firem Cisco, Freescale, Xilinx a dalších dává na stůl specifikace pro přenosové rychlosti 2.5Gbits a 5Gbits s cílem a dovolím si citovat: “Cílem naší mise je zvýšit rychlost sítě bez potřebné změny kabelové infrastruktury “.

Proč je potřeba kompromisu mezi 1Gbit a 10Gbit? Pro 10Gbit standart nejsou v SOHO data ani peníze, nejlépe vše navíc zajistit na stávající kabeláži (Cat5e, Cat6e) do vzdálenosti 100m.

Realným motivem je zajištění konektivity pro wireless access-pointy s rychlou přenosovou kapacitou na krátké vzdálenosti (802.11ac, teoretická rychlost 6.9Gbits), 4k/8k HD Video (60Hz, 120Hz), kamerové systémy, domácí/firemní úložiště.

Pro skutečné využití je nutná IEEE standartizace, které může trvat 2 roky a více, nový návrh je navíc přijímán i kriticky s odkazen na existenci LACP (agregace fyzických n X 1Gbit portů do jednoho logického) a v ruku v ruce s klesající cenou 10Gbit technologie.

Osobně si bych uvítal možnost této technologie, dokážu si představit její využití, respektive snadnou cestou nebo formu upgrade ve stávajících firemních sítích, letos by mělo přijít první funkční demo, nechme se překvapit.

František Havel