blog-openwrt-logo

OPENWRT: Realizace levné VPN sítě TP-LINK WR1043ND, Nexx WT3020F

Ukázkové nasazení alternativního firmware OpenWrt v routerech TP-LINK a Nexx s cílem realizace levné firemní VPN (Virtuální privátní sítě) infrastuktury (propojení poboček s centrálou).

Za málo peněz hodně muziky, když potřebujete ze svého routeru vymáčknout něco navíc zkuste alternativní firmware OpenWrt a možná budete překvapeni.

Proč jsme použili OpenWrt? Narazili jsme na potřeby našeho nového klienta, malá firmička s centrální office (zde leží server a data, nějaky přechod do cloudu zatím nehrozí) a tři mikro-pobočky (pro představu mikro = 1-2 lidi = 1-2 stolní PC, 1 tiskárna, připojení přes místní wifi, bez veřejné statické IP, potřeba se připojit specializovaných programem na server do centrály).

Ilustrace dokresluje topologii budoucí VPN sítě.

blog-penwrt-vpn

Situace vcelku jasná, další požadavek byl velmi levně :-(. (nedáte si na wifi linku za 400Kč/měsíčně CISCO VPN za “majlant”, navíc jsme dostali informaci, že jednu z poboček už dvakrát vykradli, to je svět, že).

S OpenWrt a OpenVPN s tím lze něco dělat, železo “zdarma” a placená bude práce, tedy konfigurace, jelikož VPN routery se navíc mají na pobočky pouze zaslat pošlou poštou s připravenou konfigurací a vzdáleně dokonfigurovat.

TP-LINK WR1043ND – centrála ~ cena 1000Kč starší model

 • Atheros AR9132@400MHz
 • 32MB RAM
 • 8MB FLASH
 • 4x LAN, 1x WAN

Otestována rychlost OpenVPN, s AES se lze dostat na ~ 8Mbit, při použití “horšího” šifrování (3DES) lze dostat ~ 12Mbit při cca 40% zátěži CPU. (v přípádě problému dle dohody lze tento prvek vyměnit za rychlejší, ale vzhledem k rychlostem přípojek poboček zatím asi netřeba).

blog-openwrt-1   blog-openwrt-4  blog-openwrt-6 blog-openwrt-7 blog-openwrt-8  blog-openwrt-10

Jako OS použit zmiňovaný OpenWRT, poslední stable verze Barrier Braker, konfigurace služby OpenVPN, routing a firewall.

Nexx WT3020F – pobočky, malý zázrak za 15$

 • model WT3020F
 • MIPS MT7620n, 580MHz
 • 64MB RAM
 • 8MB FLASH
 • 2 x Ethernet 100 Mbps
 • 1x WIFI 2.4 GHz 802.11n
 • 1x USB host (podpora pro 3G GSM moduly)
 • 1x Serial

nexx.wt3020a.top nexx.wt3020a.bottom nexx.wt3020a.top.board

WT3020 je opravdu takový malý zázrak, hned jsme objednali i kousky na sklad, pro případ potřeby, nainstalováno OpenWrt, vytvořen OpenVPN tunel v režimu klienta, na LAN portu připraven DHCP server, dopředu před celou akcí rozmyšlen adresní plán pro rozsahy jednotlivých poboček a centrály.

Lokální přístup k internetu není směrován do VPN tunelu, směruje se aktuálně pouze rozsah pro server a do budoucna je plánováno osazení VoIP telefonů na pobočky a připojení do centrály opět stejným VPN tunelem s možností implementace QoS pro VoIP provoz.

A to je vše, zde je pěkně vidět, že i za málo peněz lze udělat hodně muziky a postavit VPN pobočkou síť nemusí nutně stát velké peníze a drahý hardware, vše záleží na možnostech a potřebách klienta, z toho je potřeba zvolit vhodné rešení.

VPN pro všechny! Máte dotazy k technologii VPN či OpenWrt, chcete pomoci s nasazením podobného řešení pro mále pobočky, pokladny, krámky (realizujeme VPN i přes GSM síť) nebo se jen chcete poradit, napište na kontaky.

Díky za Váš čas. František Havel