LibreNMS-790x487

LibreNMS, tak trochu lepší Observium pro dohled sítě.

Dohled v IT je klíčovým nástrojem pro fungování, chtělo by se “zakřičet” král je mrtev ať žije král, ale není to tak přímočaré, pojďme se spolu podívat na jeden z nastupujích nástrojů pro network monitoring.

librenms-single-logoLibreNMS je fork komunitní verze dohledováno nástroje Observium, který v posledních měsících má značný úspěch, komunitní verze je zdarma, má 6 měsíční vývojový realease cyklus a postráda některé důležité funkce oproti placené variantě (zejména alerting, thresholdy), zde nastupuje právě LibreNMS, které staví na Observium community edici a značně vylepšuje její možnosti.

Mamé aktuálně LibreNMS nainstalované, prošlo interním několika měsíčním testování a nakonec podle plánu ho rozšíříme na všechny servery a jako bonus pokud dojde k úspěšné dohodě tak budeme celé řešení nasazovat do sítě o cca 100 aktivních prvcích pro zákazníka kousek od Prahy.

LibreNMS

  • Autodiscovery pomocí protokolů L2 a L3 vrstvy (ARP, CDP, FDP, LLDP, OSPF, BGP, SNMP)
  • Alerting (notifikační systém), flexibilní, email, SMS, irc, scriptovatelný
  • API rozhraní, výborná vlastnost, lze přistupovat k datům jež jsou v LibreNMS, kolega například udělal jednoduchý projekt s Arduino displejem, který zobrazuje zátež serveru, obsazení disků a výužití sítě, možnosti jsou nekonečné
  • Billing systém, nevyužíváme, ale lze udělat např. automatizované platby podle přenesených dat nebo obsazenosti místa na serverů
  • Automatické updaty
  • Plugin systém
  • Distribuovaný monitoring (horizontální škálování, dohled roste s velikostí Vaší sítě)

Další příjemné vlastnosti, větší podpora zařízení, nativní Unix agent, slušné UI dostupné i z mobilu, authentizace uživatelů proti MySQL a LDAP.

Ukázková (plně funkční demoverze), viz odkaz nebo kliknětě na obrázek.

https://demo.librenms.org

Username: admin
Password: admin

libreNMS-demo-login

Vývoj je pěkně aktivní, sledujte např. twitter @librenms , IRC Freenode ##librenms nebo Google Groups.

Dokumentace pěkně zpracována zde http://docs.librenms.org.

K dispozici jsou migrační nástroje pro přechod z Observia, tak co říkáte, dáte LibreNMS šanci?

Zajímáte se o dohled své sítě, přemýšlíte nad jeho realizace či modernizaci? Poskytuje služby v této oblasti Monitoring počítačové sítě.

František Havel, MOJEservery.cz