nanotechnologie-Lotus3-640

Fenomén: Nanotechnologie jsou budoucnost

Fenomén: Nanotechnologie jsou budoucnost

Nanotechnologie jsou hojně využívány v úklidových prostředcích, kosmetice, ale také například v robotice nebo medicíně. Pokud ještě nevíte, co je to nanotechnologie, představujeme vám různá odvětví, kde se s ní můžete setkat.

Nanotechnologie je technologie, která pracuje v měřítkách nanometrů. Jak velké jsou vlastně nanometry? Představte si lidský vlas. A nyní ho rozdělte tisíckrát. Jednu z těchto tisíci částí můžeme přirovnat k nanometru. Nanotechnologie se zabývá praktickým využitím nanomateriálů, jejichž neobvyklé vlastnosti můžeme využívat pro konstrukci nových struktur, materiálů a zařízení.

Nanotechnologie v úklidu

Jednou z oblastí, kde získala nanotechnologie své místo, je úklid. Nejúčinnější čisticí prostředky jsou vytvořeny právě na bázi nanomateriálů. Největší výhodou nanotechnologií je to, že dokážou přeměnit neomyvatelné povrchy na omyvatelné. Nanočástice vybudují na materiálu bariéru, která působí jako ochrana před ušpiněním.

Čisticí prostředky na bázi nanotechnologií jsou vhodné například k impregnaci ušlechtilých materiálů a namáhaných míst provozů, extrémně náročných na čistotu. Mohou být využívány při čištění nejrůznějších povrchů od lina, přes PVC až po sklo. Pro jejich impregnační schopnost mohou najít uplatnění například při mytí oken na výškových budovách, jejichž pravidelné udržování je velice náročné, proto ho chceme co nejvíce omezit.

Nanotechnologie v kosmetice

Nanotechnologie nezískaly své místo jen při úklidu podlah, ale také v kosmetickém průmyslu. Jsou používány například v různých prostředcích na vlasy, ale také v líčidlech či krémech na opalování. Přední výrobci kosmetiky už pracují s nanotechnologiemi zcela běžně.

V současné době můžeme používat nanotechnologie také při čištění a starosti o naši pleť. Dlouholeté výzkumy ukázaly účinnost nanotechnologií při léčbě akné. Mají schopnost zachycovat bakterie a nečistoty při zachování propustnosti pokožky. Mezi nanovlákny vzniká prostor, který pomáhá absorbovat maz a hnis z pleti, čímž umožní její rychlejší léčbu.

Nanotechnologie v robotice

Využití našly nanotechnologie také například při obrábění kovů i dalších materiálů. V tomto průmyslovém odvětví zajišťují technologie tu největší přesnost při obrábění. Například robot s názvem Robonano patří mezi nejpřesnější stroje na světě, protože běžně obrábí s přesností na nanometry. Při využití 5 os je schopen zhotovovat výrobky různých tvarů od mikrootvorů až po mikropole.