twilight-android-blog-header-2016

Android Twilight: Za lepší oči a kvalitnější spánek

Twilight: Za lepší oči a kvalitnější spánek


Nedávná konference Apple a uvedení aktualizace iOS 9.3 přivedla na svět funkci Night shift pro práci v nočním režimu, stejnou funkci v praxi používám na Android zařízení již více než rok pomocí aplikace Twilight, jde tedy o již delší dobu známý fakt, kterému se teď patrně dostane trocha pozornosti.

Vůbec nevím o co jde ?

Existují vědecké studie z jejichž závěrů je patrné, že sledování modrého studeného světla (~ 460-480nm) má negativní vliv jak na oči samotné, které se unaví ale i mozek, modré světlo blokuje produkci hormonu melatonin, který je zodpovědný za naše spánkové cykly, jinak řečeno se západem slunce se naše tělo začne připravovat na spánek (jak překvapivé?) a díky blokaci zmíněného hormonu ho může ošálit, ale může to mít negativní dopad na kvalitu spánku, spánkové poruchy a potíže s usnutím.

Co s tím lze udělat ?

Pokud už je nutné pracovat či konzumovat obsah v noci a to platí i pro děti, které dnes často koukají před spaním na tablety, je možné pomocí aplikace Twilight eliminovat/zmírnit tento jev.

Twilight upravuje barevnou paletu a svítivost displeje do teplých červených barev, tedy efektivně se předchází výše popsanému problému, chytré. Umí dle aktuální polohy (a západu a východu slunce) zapínat/vypínat barevný filtr zcela automaticky, či prostě použít manuální režim a pár dalších triků.

První zapnutí aplikace je šok, vše zčervená a člověk má pocit, že je to hrozné a toto opravdu nepůjde používat, ale mozek má úžasnou vlastnost se adaptovat na nové podmínky, po cca 15 minutách přestanete barevný odstín zcela vnímat, zkuste si poté jednorázově vypnout filtr, ostré modré světlo je opravdu pro oči velmi nepříjemné, řezavé a dlouhodobě unavující.

A to je vše, myslete na sebe, své blízké a své děti, užívejte moudře, děkuji za pozornost, sdílejte pokud to bude pro Vás užitečné, po více jak ročním používáním osobně musím konstatovat, že na moji osobu má pozitivní dopad, zkuste to.

František Havel, MOJEservery.cz.

Instalace: Stáhněte si Twilight z Google Play

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11849730

twilight-android-Screenshot_2016-03-25-09-58-38 twilight-android-Screenshot_2016-03-25-09-58-50 twilight-android-Screenshot_2016-03-25-09-59-05 twilight-android-Screenshot_2016-03-25-10-00-03